Svjetski dan Alzheimerove bolesti
Svjetski dan Alzheimerove bolesti obilježava se svake godine 21.09. Alzheimerova bolest je progresivna, neurodegenerativna i neizlječiva bolest mozga koju karakteriziraju gubitak pamćenja, sposobnosti rasuđivanja i promjena osobnosti te je jedan od vodećih javnozdravstvenih problema u svijetu. Bolest ima progresivan tijek i već nakon četiri do pet godina uzrokuje tešku demenciju. U uvodnom predavanju Jelena Lučan je govorila je važnosti prevencije te očuvanju kognitivnih sposobnosti koje se postiže fizičkom i mentalnom aktivnošću. Mentalne sposobnosti moguće je održati na određenoj razini samo ako ih pojedinac stalno upotrebljava, korisni mogu biti čitanje razne literature, novina, igranje šaha, igranje raznih igara koje zahtijevaju mentalnu aktivnost, rješavanje križaljki, rješavanje raznih zadataka, bavljenje nekom produktivnom aktivnošću, hobijem i drugo. Nakon predavanja pogledali smo i kratki film koji bi svi trebali pogledati „Što je to” u kojem je prikazana komunikacija sina i oca oboljelog od demencije.
Link na film: https://alzheimer.hr/tv-emisije/to-jer-to-kratki-film-koji-bi-svi-trebali-pogledati/
Nakon filma diskutirali smo što je osobama starije životne dobi važno u komunikaciji.
Naša djelatnica Mirna Tomulić Holjar je nakon predavanja odradila radionicu za očuvanje kognitivnih sposobnosti – igrali smo društvenu igru Memory i bojali.
Nastavni Zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar” objavio je priručnik za formalne njegovatelje – Komunikacija s osobama oboljelim od Alzheimerove bolesti i drugih demencija.
Link na priručnik:
Priručnik smo isprintali da bude dostupan svim zaposlenima u ustanovi te da nas lako podsjeti kako u komunikaciji sa stanarima biti što uspješniji.